Wycieczka na Stóg Izerski
Spacer na Stóg Izerski z Czeszki zajmuje od godziny do 2 godzin. Można dojść tam drogą asfaltową lub czerwonym szlakiem, który skraca czas, ale jest momentami bardzo stromy. Na szczycie, trudy wędrówki wynagrodzą nam widoki na 3 państwa Polskę, Czechy i Niemcy. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę.
Można wrócić tą samą drogą lub przedłużyć wędrówkę wybierając jeden z licznych wariantów.
Jednym z często wybieranych celów jest wieża widokowa na najwyższym szczycie czeskich Gór Izerskich Smrku 1124 m n.p.m., do której dotrzemy w ciągu ok. godziny.
Wędrówka do Chatki Górzystów Do Chatki Górzystów można dojść drogą asfaltową lub niebieskim szlakiem, który wiedzie Drogą Staroizerską.
Aby poczuć magię i klimat Gór Izerskich polecamy wyprawę na Halę Izerską z Chatką Górzystów jednym z ostatnich schronisk bez prądu i bieżącej wody, za to z niepowtarzalnym klimatem. Aby zjeść tamtejszą specjalność – wyjątkowe naleśniki biszkoptowe (uwaga: w poniedziałki kuchnia w Chatce jest nieczynna!), potrzeba około 2 godzin wędrówki. Warto! Dodatkową nagrodą są niezapomniane widoki, otaczająca przyroda z Rezerwatem Torfowisk Dolnej Izery. W wersji dla wytrwałych wyprawa przedłużona o kolejne 5 km pozwoli poznać Stację Turystyczną Orle na terenie dawnej huty szkła.
Innym wariantem przedłużenia tej wycieczki jest wizyta w nieczynnym już kamieniołomie kwarcu Stanisław. Postindustrialny krajobraz opuszczonej kopalni robi niesamowite wrażenie. Tereny w pobliżu kopalni nie przez przypadek zostały wybrane na plenery filmu „Wiedźmin”.
Wycieczka na Sępią Górą
Z Czeszki musimy zajść na wysokość rzeki Kwisy, w okolicę stacji benzynowej. Przez most przechodzimy do ulicy Dworcowej. Pierwsza część wspinaczki wiedzie ulicami Lipowa i Sybiraków wśród zabudowań Świeradowa. Za ostatnimi domami skręcamy w prawo, wchodzimy w las i od tego punktu niebieskim szlakiem do góry. Istnieje również wariant łatwiejszy – szlakiem zielonym, a następnie żółtym.
Sępia Góra szczyt o wysokości 828 m n.p.m. – wzniesienie leżące nad samym Świeradowem. To drugi obok Izerskiego Stogu punkt widokowy, warty wspinaczki. Ze skał roztacza się widok na Góry Izerskie i Pogórze Izerskie. Wg legend na Sępiej Górze znajdować się miała pogańska świątynia i święty gaj.
Spacer na Zjęcznik
Masyw Zajęcznika położony niedaleko centrum Świeradowa może być ciekawym miejscem na spacer z dziećmi. Dotarcie na szczyt nie powinno stanowić problemu. Po drodze znajduje się Interaktywna leśna ścieżka edukacyjno-przyrodniczapowstała w 2012 r. z inicjatywy Lasów Państwowych. Jej celem jest interaktywna edukacja przyrodniczo-leśna, z uwzględnieniem naszego regionu – czyli Gór Izerskich (tzn. „nasze” zwierzęta i rośliny). Jest to pierwsza w regionie tego typu ścieżka, gdzie zrezygnowano ze zwykłych tradycyjnych tablic z dużą ilością tekstu na rzecz elementów wymagających zaangażowania turysty (czyli Państwa) i co za tym idzie jego zainteresowania.
START: wejście do lasu od ul. Polnej lub Cichej – należy kierować się w stronę Zajęcznika – zielonym szlakiem – zgodnie z tablicami.
Gdy jesteśmy już na Zajęczniku i mamy jeszcze siły i czas (kila godzin) możemy przejść zielonym szlakiem lub nieoznakowanymi leśnymi ścieżkami (warto mieć mapę) do Czerniawy Zdroju. Druga dzielnica uzdrowiska mniej popularna, ale posiadająca swoje uroki. Położona w głębokiej dolinie pozwala spoglądać z dołu na majestat Gór Izerskich, stamtąd stoki robią wrażenie niemal pionowych.r