Rowery

Wielokrotnie organizowane imprezy z cyklu Bike Marton są najlepszym dowodem, że wokół Świeradowa – Zdroju można znaleźć doskonałe warunki dla ambitnych kolarzy górskich.

Organizowana przez Cezarego Zamanę Pętla Karkonosko – Izerska dowodzi, że również kolarze szosowi znajdą tu ambitne wyzwania z wjazdem asfaltową drogą na Stóg Izerski.

Wjazd rowerem szosowym na Stóg Izerski 1107 mnpm  jest wyzwaniem dla każdego.

Bardziej ambitni i lepiej wytrenowani kolarze szosowi mogą się zmierzyć z Pętlą dookoła Gór Izerskich (Świeradów – Szklarska Poręba –Jakuszyce – Harrachov- Smedava – Nove Mesto – Czerniawa – Świeradów) około 100 km po polskiej i czeskiej stronie Gór z suma podjazdów ponad 1300 m.

 Przebojem ostatnich miesięcy są Single Track – naturalne ściezki rowerowe.

„Singe Ttrack” – są to naturalne ścieżki rowerowe, nowo wybudowane, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy.

Metrowej szerokości ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5 %) i dzięki temu Singltrek jest dostępny dla każdego rowerzysty. System ścieżek ma długość 40 kilometrów po stronie polskiej i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (tam również jest ok. 40 km tras). Każda z tras jest jednokierunkowa, jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.

Rowerowy Raj Gór Izerskich – dzięki dobrze rozwiniętej, gęstej sieci dróg asfaltowych, szutrowych i ścieżek Góry Izerskie są prawdziwym rajem dla rowerzystów i kolarzy. Na dwóch kółkach można dotrzeć w prawie każdy, nawet najbardziej odległy zakątek tych gór, po obu stronach granicy. A widoki jakie towarzyszą takim wycieczkom na długo pozostaną w pamięci.

Ze Świeradowa – Zdroju szczyty Gór Izerskich można zdobyć również bez wysiłku, dzięki kolei gondolowej wjeżdżającej wraz z rowerem na Stóg Izerski. Nasza wycieczkę możemy rozpocząć na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wtedy łatwiej dotrzeć do Orla, Jakuszyc lub Izerki bajecznie położonej osady po czeskiej stronie Gór Izerskich.